Czym jest stiuk oraz do czego jest wykorzystywany?

Stiuk jest masą dekoracyjną komponującą się z zaprawy wapiennej, gipsowej czy też mieszanej (wapienno-gipsowej) jak też z prochu czy też piachu marmurowego.
To łatwy do kształtowania a także szybko twardniejący surowiec ozdobny.

języki obce

Źródło: flickr.com
odbitka - stal

Autor: USFWS – Pacific Region
Źródło: http://www.flickr.com
W masie zdołamy łatwo farbować na rozliczne kolory z pomocą właściwych pigmentów. Po nałożeniu na powierzchnię, stiuk powinien być gruntownie wygładzony stosowną pacą (tzw. paca wenecka) i wypolerowany prędkimi ruchami pacy. Do tego celem ochrony przez wilgocią, pobrudzeniami itd. może być kryty naturalnym lakiem. Skończone stiuki gipsowe są niezmiernie twardym oraz odpornym na defekty tworzywem o lśniącej, zwierciadlanej nawierzchni. Może z sukcesem imitować kosztowniejszy oraz trudny w obróbce marmur. Stiuk był surowcem dekoracyjnym stosowanym szeroko już przez budowlańców w antycznym Rzymie. Współcześnie naturalne stiuki przeżywają własny renesans, są niezmiernie popularne i nierzadko stosowane zarówno w klasycznych jak też współczesnych pomieszczeniach. Współcześnie możemy je napotkać w wielu miejscach takich jak na przykład: apartamenty prywatne, punkty użyteczności publicznej, zabytkowe pałace, kościoły itp. Stiuk jest nierzadko stosowany jako końcowe wykończenie kominków i kolumn.

Po zabezpieczeniu specjalnym lakiem, może być z sukcesem stosowany w toaletach, gdzie jest rzeczywistą alternatywą dla klasycznych płytek ceramicznych.
Na zewnątrz budynku może ozdobić elewacje sztukateria zrealizowana z gipsu stylizowana na XVII-wieczne dworki.

Nie czekaj – jeśli zachęcił Cię ten tekst, to bieżący wpis można też obejrzeć pod podanym linkiem. Wiadomości przygotowaliśmy dla Ciebie z chęcią.

Dla przykładu schodki mogą zdobić kolumny doryckie.