Kąty Rybackie wspaniały pomysł na rodzinne wczasy nad morzem

Kąty Rybackie to nieduża, morska wieś rybacka, znajdująca się w gminie Rewal. Region ten znajduje się w ofertach turystycznych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska usytuowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia działa od grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego szóstego roku i sięga wysokości 45 m. Obiekt jest uprzystępniony do zobaczenia, dzięki czemu z jego tarasu widokowego ma się okazję do podziwiania wspaniałej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do rejestru zabytków. Podczas wczasów w Kątach Rybackicj należy wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat 30 XX w., przy al. Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja przedstawia specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Zainteresowanie przyciągają także usytuowane na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków.http://edenbus.com.pl (przejdź)W muzeum, poza ekspozycji stałej, organizowane są także wystawy czasowe o różnorodnej tematyce, m.in. historia mody i zwyczajów plażowych, rybactwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele przedstawiające atrakcje gminy. W Katach Rybackich znajduje się także stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tzw. ciuchcia Retro, pokonująca drogę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to tylko 22% ze wszystkich linii dawnej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która dawniej miała bardzo duże znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych ciekawych zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z eleganckimi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza rozległa, piaszczysta plaża. Jest ona doskonale przygotowana dla wczasowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas relaksu na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z tutejszej przystani morskiej. Jest to również niepowtarzalna okazja do kupienia świeżo złapanych ryb. Słynnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i stałym obiektem zainteresowania turystów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa znane szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną pod postacią faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najcenniejszych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem płyciutkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością „wysp” utworzonych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi.

Pragniemy pokazać Ci kolejny tekst na zbliżony temat. Sądzimy, że Ci się spodoba. Wejdź w link – tam czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie.

W rezerwacie można spotkać między innymi następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do bardzo ciekawych imprez odbywających się w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Pełną ofertę na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:
– noclegi Kąty Rybackie (znajdź tutaj)
– wakacje Kąty Rybackie
– Niechorze pensjonaty