Jak należy wyposażyć nowoczesne laboratoria, w jaki sposób właściwie wybrać do niego odpowiedni sprzęt.

Najnowocześniejsze laboratoria wymagają najnowocześniejszego sprzętu, przy pomocy którego będzie można przeprowadzać najróżniejsze analizy i badania, lub po prostu przeprowadzać pewne eksperymenty. Różnych odmian sprzętu laboratoryjnego jest bardzo dużo i od charakteru przeprowadzanych prac wybierać należy potrzebne urządzenia. Zupełnie czego innego potrzebować będzie przecież laboratorium zajmujące się chemią, a inne urządzenia przyda się w zakładzie badania wytrzymałości materiałów czy przy analizach zanieczyszczeń w żywności.

Donserv

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com
Najnowocześniejszy laboratoryjny sprzęt nie będzie stał na marketowych półkach, wszystkie te sprzęty są drogie i przeważnie wymagające odpowiedniego użytkowania, więc ich zakup powinien być starannie przemyślany. Wielu wytwórców takiego sprzętu oferuje kilka linii produktów, które się różnią parametrami, możliwościami i oczywiście ceną. Warto się dobrze zastanowić przy wyborze, czy nie korzystniej trochę więcej dołożyć do lepszego modelu, bo może się w przyszłości okazać, że jego funkcje mogą się ogromnie przydać.

Bardzo dobrym przykładem na dużą różnorodność funkcjonalności są suszarki laboratoryjne – . Wersje proste mają jedynie mało zaawansowany sterownik (arapneumatik.pl/k-39-sterowniki-parker) umożliwiający programowanie czasu oraz temperatury. W wielu przypadkach całkowicie powinno to wystarczyć, lecz bardziej nowoczesne modele mają znacznie większe możliwości programowania, rejestrowanie wszystkich parametrów czy nawet możliwość podłączenia do sieci i możliwość zakładania użytkowników. I w pewnym momencie okazuje się, że najprostsza suszarka nagle przestaje wystarczać i jednak znacznie lepiej było już na początku zakupić bardziej zaawansowany model.

Analogicznie sytuacja może wyglądać, gdy jakieś laboratorium mechaniczne będzie kupowało nowy twardościomierz. Tego typu urządzeń także jest dużo odmian i rodzajów, więc należy przed ostatecznym wyborem bardzo dokładnie przyjrzeć się ich funkcjom i zakupić model, jaki sprawdzi się zarówno podczas aktualnych badań, ale też pozwoli w przyszłości na nowe rozwiązania.