W interesach z Niemcami rozumiemy się bez słów

Nasza historia jest bardzo zawiła, Inaczej myślimy w wielu sprawach, nasz związek był dość burzliwy teraz jest lepiej, ale nie idealnie – mówi Polak do Niemca, na to ten drugi odpowiada: ale jest przecież jedna dziedzina, nie potrzebne nam słowa, by się rozumieć? Polak się zdziwił mocno, bo do głowy przyszły mu bardzo dwuznaczne myśli. Niemiec również się roześmiał, bo wie, że zabrzmiało to śmiesznie. Po chwili już jednak poważni potwierdzili, że w interesach rozumiemy się bez słów, w handlu między naszymi krajami.

Flaga Polski

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, idealnie tak naprawdę nie jest. Wpływ na to mają również różnice statystyczne i ochłodzenie koniunktury, więc obroty nie są tak wielkie jak, na przykład, w 2011 roku. Jednakowoż, Niemcy wciąż są naszym partnerem gospodarczym numer jeden (25 procent). Dalej znajdują się Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

Najkorzystniejsze stosunki utrzymuje nasz kraj z Zagłębiem Ruhry (aż 23 procent całych obrotów z naszym zachodnim sąsiadem). Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest bardzo prosta, mieszka tam najwięcej Polaków, a tradycyjne więzi z Polską wpływają także na lepszą aktywność regionu. Nieźle handluje się też z Bawarią, potem Badania Wirtembergia i Dolna Saksonia (łącznie 37 procent). Dalej już nie jest najlepiej. Z landów, sąsiadujących bezpośrednio z Polską Najlepiej układają się nam interesy z Brandenburgią (6,3 procenta).

Radośni ludzie

Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą eksperci, by osiągać jeszcze lepsze wyniki w handlu wymagane jest, zarówno Polska, jak i Niemcy (przewozy do niemiec – kliknij) poradziły sobie z tak zwanymi „wąskimi gardłami”. Za najbardziej istotny uchodzi transport. Niestety, transport z Niemiec do Polski i na odwrót nie należy do idealnych. Według specjalistów wina leży po obu stronach.

Jak sądzisz? Czy znajdziesz dane na opisywany wątek? Zapewne tak – przejdź po tym linku (http://ekotur.wroclaw.pl/atrakcje-wroclawia.html) oraz odszukaj informacje tutaj.

My mamy opóźnienia w budowie dróg, Niemcy zaś na kolei (więcej informacji o transporcie Niemcy – Polska znajdziesz na stronie internetowej: transportowanie z Niemiec na teren Polski).

Niezmienne od wielu lat najistotniejszą pozycję w handlu odgrywają maszyny (w imporcie, jak i w eksporcie). Ta branża gospodarcza odpowiada aż za 20-25 procent obrotu, i to w obu kierunkach. Na kolejnym miejscu znajduje się branża Automotive i metalowa, dalej produkty chemiczne i tworzywa sztuczne. Mniej niż pięć procent maja branże spożywcza, paliwowa czy papierowa.