Rachunkowość świadczeń pracowniczych – na czym polega oraz co się z nią wiąże, czyli kilka ważnych informacji

Każdy z nas słyszał kiedyś słowo rachunkowość, ale nie wszyscy wiedzą, co właściwie się z nim wiąże. Wydaje się to skomplikowane i zawiłe, jednak wcale taka nie jest. Można zobaczyć to na przykładzie rachunkowości świadczeń pracowniczych.

Księgowość, rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu
Świadczenia pracownicze to wartości, które występują w każdym podmiocie gospodarczym. Przez należności rozumie się jakiekolwiek rodzaje świadczeń, które proponowane są zatrudnionemu w związku z wykonywaną pracą.Tutaj trzeba powiedzieć o Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 19, czyli tzw.

Na pewno miałbyś ochotę obejrzeć komentarz spod linku? Jeśli tak, to fantastycznie. Może i Ty zechcesz napisać nam swą ocenę.

msr 19. Przeznaczony jest on dla świadczeń pracowniczych wiążących przełożonych. Na podstawie msr 19 możemy podzielić świadczenia na parę rodzajów. Pierwszą z nich są krótkoterminowe świadczenia pracownicze, czyli urlopy wypoczynkowe oraz płace z zysku i premie.

Jeśli przedstawiana tematyka jest warta Twojej uwagi, wejdź koniecznie tutaj – świetna strona na pewno także Cię bardzo zaciekawi.

Kolejną kategorią są świadczenia po okresie zatrudnienia. Są one wypłacane przez przełożonego po skończeniu przez pracownika pracy. W Polsce zazwyczaj są to odprawy emerytalne. Trzecią kategorią są pozostałe długoterminowe należności pracownicze. Obejmują one między innymi nagrody jubileuszowe. Wymagają stosowania uproszczonych sposobów kalkulacji. W tym przypadku niezwykle istotna jest wycena rezerw, która związana jest z metodą świadczeń narosłych. Rezerwa to bierne rozliczenie cykliczne odpłatności, zobowiązania warunkowe. Muszą znaleźć się w księgach rachunkowych.

biuro księgowe

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Wycena rezerw zależy od tego, na jaki cel są one tworzone. Czwartą kategorią są należności z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Nie przynoszą one przyszłych korzyści finansowych, to też są od razu ujęte w koszty. Ponadto msr 19 łączy się z tzw. rachunkiem zysków i strat aktuarialnych, w którego skład wliczają się takie pojęcia, jak koszty bieżącego zatrudnienia, zmiany kursów i wymiany walut obcych,koszty przyszłego zatrudnienia, a także połączenie jednostek gospodarczych. W rachunkowości świadczeń pracowniczych największy problem mogą sprawiać długoterminowe należności, ponieważ prawidłowa wycena rezerw w ich przypadku jest bardziej zawiła. Jeśli usłyszysz kiedyś o rachunkowości świadczeń pracowniczych to pamiętaj, że wiążę się ona z takimi pojęciami, jak msr 19, wycena rezerw i wszystkimi kosztami powiązanymi z zatrudnionymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *