Efektywny sposób na naukę języków

Współczesny rynek pracywymaga od nas w pierwszym rzędzie elastyczności i wszechstronności. Powinniśmy być wyspecjalizowani i to najlepiej minimum w kilku dziedzinach, wtedy to mamy więcej możliwości na odnalezienie się na rynku pracy.

Podstawą

karteczki dla dzieci

Autor: Helen Dorn
Źródło: Helen Dorn

są rzecz jasna różnego typu umiejętności, jakie można wykorzystać w pracy do realizowania wszelkich powierzanych przez pracodawcę zadań. W tej sytuacji w cenie jest asertywność, umiejętność współpracy w grupie, inicjatywa, skrupulatność i szybkie przyswajanie wiedzy. Pracownik idealny musi oczywiście wykazać się przy tym umiejętnościami na polu komunikacji – w tym naturalnie znajomością języka. Obecnie podstawą jest przede wszystkim język angielski, ale nie zaszkodzi – wręcz jest to mile widziane – by osoba na nowe stanowisko pracy posiadała również umiejętności lingwistyczne z zakresu języka rosyjskiego czy francuskiego.

Ludzie szukający pracy, starają się więc sprostać tego rodzaju wymaganiom. Nie jest to jednakże proste zadanie. Weźmy za przykład naukę języka – nauka z okresu studiów już nie wystarcza. Znamy język, tyle że w praktyce wielokrotnie nie rozumiemy przekazu lub sami nie umiemy zakomunikować tego, co mamy do zakomunikowania. Ponadto poziom nauczania języka w szkołach jest wciąż daleki od tego, który byśmy sobie życzyli – nie tyle z powodu małej ilości materiału do przyswojenia, bo tego akurat w szkołach nie brak, ile z powodu niedobrania metod i technik nauczania do możliwości uczniów. A opcji jest oczywiście wiele tylko trzeba dobrać najlepszą do własnych zdolności i nawyków – ci, którzy uczą się ze słyszenia mogą oglądać liczne programy multimedialne w obcym języku, inni, którzy są wzrokowcami mogą zdecydować się na zestawy fiszek do nauki angielskiego, jeszcze inni mogą uczyć się wykorzystując teksty piosenek. Wykładowcy winni więc wykorzystywać na zajęciach rozmaite metody nauki języka obcego, gdyż to faktycznie może poprawić umiejętności uczniów i otworzyć im drogę do przyszłej kariery.
Na szczęście proces zmian co do nauczania w rodzimych szkołach jest zauważalny, choć przebiega bardzo wolno – wręcz ślamazarnie. A tymczasem rynek pracy jest nieubłagany. Dlatego sami powinniśmy myśleć o swojej przyszłości i już dziś starać się wykorzystywać rożne możliwe rozwiązania na poprawę swoich kompetencji wejdź: .