Problemy z wycofaniem lub opóźnieniem lotu niewpuszczeniem na pokład samolotu – przywileje podróżującego.

Wobec wszystkich przedsiębiorstw transportowych linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów obowiązują takie same reguły, bez względu na cenę biletu, typ podróży i kategorię rezerwacyjną. Kiedy lot zostanie anulowany, przewoźnik jest zobowiązany zapewnić pasażerom jedną z trzech propozycji do wyboru: oddanie pełnego kosztu biletu w okresie tygodnia lub zmianę programu podróży. Może to być alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie albo lot w innym terminie dogodnym dla pasażera. Dodatkowo, podróżującym należy się rekompensata w wysokości od 250 euro w przypadku podróży do 1500 km, przez 400 euro w przypadku lotów na dystansie 1500-3500 km, aż po 600 euro dla lotów dalszych.

samolot

Autor: Andrés Nieto Porras
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od powodu anulowania przelotu firma transportowa zobowiązana jest zapewnić podróżnym bezpłatną pomoc w okresie, kiedy podróżujący czekają w porcie lotniczym na wariantowy lot: posiłki oraz napoje w ilościach adekwatnych do okresu oczekiwania, zakwaterowanie w pensjonacie i transport (zobacz: transport mebli wrocław) pomiędzy lotniskiem a miejscem ulokowania. Darmowe dwie rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub sposobność nadania dwóch e-maili (-> zobacz więcej na Powinności firm lotniczych względem pasażerów w przypadku opóźnienia lotu, polegają na przekazaniu wiadomości o przysługujących im prawach i procedurach w przypadku jeżeli przelot jest spóźniony o przynajmniej 2 godziny. Podróżni mają w takich sytuacjach prawo do bezpłatnej opieki, takiej samej jak w przypadku odwołania lotu.

Kiedy spóźnienie odlotu wynosi co najmniej 5 godzin, można odstąpić od umowy. Wówczas za opóźnienie wylotu odszkodowanie przysługuje w formie oddania pełnego kosztu biletu, w terminie siedmiu dni oraz za wszystkie etapy niezrealizowanej podróży, ale również za etapy już odbyte (skontaktuj się z nami). Zwłaszcza jeśli spóźniony lot nie służy już dłużej jakiemukolwiek zamiarowi związanemu z pierwotnym planem podróży. Podróżujący ma także prawo do żądania zabezpieczenia powrotu do pierwotnego miejsca wylotu w najwcześniej możliwym czasie. Gdy pasażerowie dotrą do miejsca przeznaczenia, 3 godziny lub więcej, po pierwotnie przewidzianej przez linie lotnicze czasie przylotu a opóźnienie samolotu jest konsekwencją pojawienia się siły wyższej, to wtedy za opóźnienie maszyny zadośćuczynienie nie przysługuje.