Czy wiesz, jak w technice spawania wiele jest zależne od stali o podwyższonej jakości? Sprawdź dlaczego

W elementach które podlegają spawaniu, zamiast standardowej stali jakościowej można zastosować stal o zwiększonej wytrzymałości na rozciąganie, gdyż pozwala to na wykonywanie części o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o mniejszej masie. Jest to powiązane ze znaczną wytrzymałością na obciążenie statyczne oraz z znacznymi odpowiednimi naprężeniami.

Spawacz

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym elementem, na jaki musimy zwrócić uwagę w przypadku spawaniu stali wysokowytrzymałych drobnoziarnistych, polepszanych w sposób cieplny oraz termomechanicznie walcowanych, jest utrzymanie (zobacz też: utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym) reżimu technologicznego w czasie przeprowadzenia prac montażowych i spawalniczych . Rozumiemy przez to właściwe podejście do tego rodzaju materiałów na każdym etapie – począwszy od spreparowania produkcji (przygotowanie części, czystość metaliczna), przez precyzję montażową z odpowiednimi naddatkami spawalniczymi, jak również usztywnienia związane z montowaniem do spawania (istotne, żeby nie zniszczyć nawierzchni detali), aż wreszcie po sam proces spawania,przeprowadzany przeważnie wielościegowo, w celu zapewnienia odpowiedniej energii liniowej procesu spawania (proces spawania, a wcześniej także sczepiania, poprzedzony musi być odpowiednim podgrzewaniem wstępnym, aby zapewnić właściwy czas chłodzenia).

Praca spawacza

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio przeprowadzony proces zespawania dla tychstali daje właściwą odporność (i udarność) przyłączy zespawanych dla konstrukcji maszyn i narzędzi, które zaplanowane z użyciem naprawdę trwałych tworzyw, pozwalają na wytwarzanie znacznie lżejszych, ale i unoszących coraz to większe obciążenia, konstrukcji.

Jeżeli spodobał Ci się ten tekst, to z pewnością zainteresują Cię też rzetelne informacje, które znajdziesz tu – one wciągną Cię całkowicie.

Do procesu spawania należy wykorzystywać jedynie blachy po obróbce strumieniowej. Krawędzie spawane, które po obróbce strumieniowej będą wypalone, należy jeszcze oczyścić ze zgorzeliny.

Części ze stali, kute i wypalane o dużej masie przed spawaniem należy podgrzewać „miękkim płomieniem” równomiernie i stale, a podczas spawania trzeba trzymać temperaturę. Również przy spawaniu tego rodzaju detali z cieńszymi blachami cała strefa spawania, tzn. tez blachy w odstępie min. 100 mm trzeba na początku podgrzać. Zaciekawiony? Te i pozostałe wiadomości możesz przyswoić na rozmaitych kursach, jak kurs spawania gdańsk.