Dlaczego dobór profesjonalnych mebli do laboratorium jest tak kluczowy?

Laboratoria to wyjątkowe miejsca, w których panują nieszablonowe właściwości fizykochemiczne. Chociaż poszczególne ośrodki badawcze różnią się od siebie rodzajem realizowanej pracy, jedna kwestia pozostaje identyczna: aby praca w laboratorium była wykonywana sprawnie i bezpiecznie, muszą zostać zagwarantowane sprzyjające warunki.Dlatego wyposażenie laboratorium to bardzo ważne zagadnienie, do którego musimy podejść rozważnie i odpowiedzialnie.

Stare laboratorium

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
Każda placówka badawcza będzie wymagać odrobinę innego wyposażenia. Charakter danych prac analitycznych wymaga kupna odpowiedniej aparatury i narzędzi oraz substancji. Tym, co jest obecne w każdym pomieszczeniu tego typu są jednak meble do laboratorium. Nie mogą to być najzwyklejsze, pospolicie używane szafki i biurka, gdyż muszą się one wykazywać dokładnie określonymi cechami. Meble laboratoryjne muszą być przede wszystkim odporne na zanieczyszczenia, uszkodzenia i na oddziaływanie wykorzystywanych w ośrodku środków chemicznych – sprawdź tu. W celu zagwarantowania badaczom prawidłowego stopnia bezpieczeństwa, należy również zatroszczyć się o ognioodporność mebli. Najlepszym – ale przy tym najbardziej kosztownym – rozwiązaniem jest zakup mebli stalowych. Takie meble będą pożyteczne przez długie lata. Tańszym rozwiązaniem są meble z laminowanej płyty, tutaj jednak należy liczyć się z pozorną oszczędnością, gdyż po kilku latach intensywnego używania, takie meble wymagają wymiany cech, związanych z trwałością, należy zwrócić uwagę na to, żeby meble do laboratorium w dużym stopniu upraszczały i przyspieszały pracę naukowców.

Jeżeli uważasz, że nie znajdziesz w internecie interesujących informacji, to przejrzyj treści, gdyż można w nich znaleźć atrakcyjne dane na pasjonujący Cię temat.

Blaty robocze nie mogą mieć zbyt małej powierzchni, meble muszą zagwarantować błyskawiczny i bezproblemowy dostęp do niezbędnych narzędzi, meble muszą także być dobrane do wymiarów używanego w laboratorium sprzętu i aparatury. Nie można zapomnieć o możliwości doświetlenia stanowisk pracy – niektóre meble laboratoryjne mają standardowo zamontowane podświetlenie stołów, albo półek, jeżeli jednak wytwórca nie przewidział takiego rozwiązania w meblach, które sobie upatrzyliśmy, bezwzględnie trzeba upewnić się, czy istnieje możliwość realizacji modyfikacji.

wyposażenie laboratorium

Autor: DLR German Aerospace Center
Źródło: http://www.flickr.com
Meble profesjonalne do laboratorium to spory wydatek, jest to jednak inwestycja, która się opłaca, ponieważ odpowiednio wybrane umeblowanie powoduje, że praca jest lepiej zorganizowana. W dobrze umeblowanych pomieszczeniach łatwiej o dopilnowanie porządku oraz o zapewnienie pracownikiem bezpiecznych warunków pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *