Pomysły na ciekawe ćwiczenia na jęz. polskim w szkole podstawowej?

Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami we wszystkich szkołach, jest ciągłe obmyślanie interesujących ćwiczeń, dzięki którym uczniowie będą mogli stosować pozyskane informacje. Niniejsze ćwiczenia potrzebne są na każdym przedmiocie, wymaga ich także język polski. Szkoła podstawowa to pierwszy etap nauczania. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć chłonięcia wiedzy, zatem warto jest się naprawdę postarać, by każde dziecko z ciekawością realizowało przekazane mu zadania. Ćwiczyć trzeba każdą umiejętność, począwszy od pisania.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsze dzieci rozpoczynają od szlaczków i literek, im dalej – tym trudniejsze wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie wszystko, musimy nauczyć się pisać poprawnie, tzn. bez robienia błędów – By poznać zasady interpunkcji, ortografii lub gramatyki można np. zadać uczniom interesujące ćwiczenia redakcyjne. Zależnie od ich wieku to m.in. opis ulubionego zwierzaka czy dokończenie opowiadania czytanego przez nauczyciela. Obok pisania stoi czytanie – na początku przydadzą się niedługie czytanki słowno-obrazkowe, by nie przeciążać kilkuletniego malucha. Wraz z postępami dziecka można wprowadzać coraz bardziej wymagające czytanki, jak również próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj trzeba zaznaczyć, iż dzieci szybciej przyswajają tekst, czytając go po cichu, więc to dobre zadanie domowe, kiedy uczeń może być skupiony i nic nie będzie mu przeszkadzać. Istotne są też ćwiczenia językowe oraz poznawanie różnych części mowy. Mogą to być interesujące kolorowanki, uzupełnianki bądź nawet ćwiczenia online, ponieważ obecnie coraz więcej szkół realizuje lekcje w salach komputerowych, by je

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

urozmaicić.

Dzieci w szkole muszą ponadto czytać lektury, chociaż nie każdy uczeń jest ku temu chętny. By wzmocnić jego motywację dobrze np. poprosić o ułożenie innego zakończenia opowieści albo uzupełnienie quizu w celu zweryfikowania, co dzieci zapamiętały z książki. Przedstawione ćwiczenia to znakomity pomysł na zaplanowanie ciekawych zajęć języka polskiego. Nauczyciele mają sporo pracy, ale są usatysfakcjonowani, gdy ich uczniowie z chęcią przychodzą na zajęcia i czekają na nowe wyzwania, które pobudzają ich myślenie i kreatywność.

Opracowaliśmy dla Ciebie kolejne atrakcyjne informacje na frapujący Cię dział. Wejdź do nowego artykułu i czytaj wpis tłumacz przysięgły języka ukraińskiego.

W poszukiwaniu pomysłów warto korzystać z zasobów internetu.