Badania gruntu jako najlepsza czynność w ustaleniu podłoża

Dodawanie specyfikacji geotechnicznej do wniosku o pozwolenie na budowę nie jest obowiązujące. Jednakże w interesie posiadacza pola leży to, by dom był zbudowany na stabilnym gruncie. Piwnic nie warto konstruować, gdy woda gruntowa jest bardzo wysoko, bo byłoby to ciężkie technicznie i kosztowne. Jeśli natomiast ze względu na nieprzepuszczalne podwaliny na powierzchni działki nieraz stoi woda, warto pomyśleć o skutecznym odwodnieniu.

Badanie gruntu

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Badania gruntów to definiowanie cech geotechnicznych gruntu – źródło informacji. Geotechnika używa sporo sposobów, dzięki jakim bada podkład. Badania gruntu są najlepszą czynnością w scharakteryzowaniu, czy dana ziemia nadaje się pod zabudowę. By poddać próbie predyspozycje gruntowe, należy zwrócić się o wsparcie do specjalistycznej jednostki geotechnicznej, która na podstawie kilku odwiertów scharakteryzuje pokłady i rodzaje podkładu, również stan wód gruntowych.

Badania gruntów są w największym stopniu pewne, kiedy jest możliwość określić położenie i zarys prawdopodobnego budynku, gdyż wtedy geotechnik wie, w których punktach zrealizować odwierty – odwierty dolne źródło. Jeżeli działka jest bardzo duża i nie wiadomo jeszcze, gdzie stanie budynek, powinno się wykonać więcej odwiertów, a więc koszt badań wzrośnie.

Zobacz również –

Mimo to, wskazane jest je zrobić, by ułatwić sobie podjęcie decyzji, bo badania powinny pokazać, w jakim terenie fundamentowanie budynku okaże się najprostsze, a gdzie będzie uciążliwe, a przez to droższe. Najczęściej odwierty – odwierty pod pompy ciepła wrocław sytuuje się w narożnikach budynku i opcjonalnie na przecięciu przekątnych.

Badania gruntu, w jakich stosuje się sondowanie cpt to jedne z nowoczesnych metod zarówno w Polsce jak i na świecie. Usługi geotechniczne zezwolą na skrupulatną ocenę danego terenu szybko i sprawnie.

Głównym odcinkiem sondowania jest badanie środowiska gruntowego dla celów projektowania i wykonawstwa posadowienia budynków, konstrukcji ziemnych, podziemnych i powierzchni drogowych. Na podstawie uzyskanych parametrów gruntowania, przy użyciu specjalistycznego programu można określić rodzaj gruntu i budowę geologiczną podłoża, określić poziom zagęszczenia podkładów sypkich.