Niezbędne jest ci napełnianie klimatyzacji i czyszczenie klimatyzacji? Odrobina danych naświetli ten nieznajomy temat.

Każdy właściciel pojazdu zaopatrzonego w system klimatyzacji nie powinien zapomnieć o jej regularnym oczyszczaniu – odgrzybianiu i napełnianiu. Trzeba także nie zapominać, że jest ona wytworzona dla naszego komfortu, podnosi wartość podróżowania, daje możliwość schłodzenia zagrzanego wnętrza pojazdu w gorące pory.

samochód

Autor: dylanspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Jest ona z pewnością także pewnego typu wsparciem dla kierującego, gdyż umożliwia dłużej zachować koncentrację i wygodę. Trzeba ie zapominać, że cykliczne napełnianie klimatyzacji daje wyższe bezpieczeństwo jazdy po drodze, gdyż układ ten osusza powietrze w aucie, a to w wilgotne, pochmurne dni zapobiega zaparowaniu szyb, które mogą zmniejszać widoczność.

Cały system klimatyzacji (zapoznaj się z ofertą montaż klimatyzacji wrocław -> www.purevent.pl/montaz-wentylacji-klimatyzacji/) napełniony być powinien czynnikiem roboczym – swego typu cieczą, którą spręża kompresor, a następnie przepływa do parownika, a tam już ulega rozprężeniu. W trakcie tego cyklu czynnik chłodzi parownik i okalające go powietrze z dmuchawy nawiewu w pojeździe. Następnie ciecz płynie do skraplacza i oddaje ciepło zaczerpnięte z parownika. Cykl ten jest nieprzerwany i owocuje ochładzaniem parownika i udostępnieniem ciepła przez chłodnicę do otoczenia – dowiedz się więcej.

Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się przynajmniej raz na rok. Nazywane jest to również odgrzybianiem, z tego względu, że podczas użytkowania klimatyzacji, w zawilgotniałym układzie zbierają się bakterie oraz grzyby. Powodują one, że z nawiewów klimatyzacji ulatniają się niemiłe zapachy, a tego rodzaju powietrze może powodować różnego typu infekcje, reakcje alergiczne dróg oddechowych i skóry. Czyszczenie klimatyzacji nie jest trudnym procesem. Polega na dezynfekcji całego systemu chłodzącego specjalistycznymi substancjami chemicznymi. Ich małe cząsteczki otaczają parownik i dokładnie wszystkie wnęki i zakamarki nawiewów. Inną metodą oczyszczania jest także ozonowanie kabiny. Aby cały mechanizm pracował właściwie, bez kłopotu i dawał efekty, to wymagana jest odpowiednia ilość czynnika roboczego – płynu w systemie (warto sprawdzić).

kierowca

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Napełnianie klimatyzacji jest niezbędnym czynnikiem, jeżeli pragnie się używać tego dobrodziejstwa, ponieważ w miarę działania ilość cieczy w przewodach się umniejsza. Wtedy cały układ przestaje działać właściwie. Napełnianie klimatyzacji trzeba przeprowadzać raz na rok, a najlepszą chwilą jest okres wiosenny.