Oddziaływanie mieszkańców na społeczność

Każde społeczeństwo przewodzi się swoimi prawami. W każdym jednym przeważają miarodajne normy i zasady, do których każdy mieszkaniec musi się ustosunkowywać. Na nieszczęście wiele mieszkańców bierze niewielki udział w życiu społecznym. Nie angażują się w jego sprawy, nie starają się poprawić jakości życia, tym samym niesłychanie ważną sprawą jest pobudzanie aktywności obywatelskiej.

kliknij po więcej

Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com
Normalnym sposobem na to, są lekcje dla młodych w szkole. Są to zajęcia przewodzone w ramach WOS, innymi słowy Wiedzy o Społeczeństwie. Na takich zajęciach młodzi mieszkańcy, poznają swoje prawa i obowiązki. Dowiadują się czym przewodzi się zbiorowość ludzka, jaki wpływ ma na nie zachowanie obywateli. Niesłychanie istotne jest by młodzi mieszkańcy po osiągnięciu pełnoletności, rozpoczęli pobierać przebojowy udział w życiu społeczeństwa. Od tego zależą ich wzajemne stosunki a również poziom życia, jaki będą posiadali. Nieprzerwane budzenie działalności obywateli, ma wpływ na to, jak ta społeczność będzie się kształtować. Czym bardziej energiczne dane społeczeństwo, tym bardziej czynne, a za tym idą spore korzyści.

W każdej szkole powinny być prowadzone lekcje, takie jak pobudzanie aktywności obywatelskiej (polecana strona), dobrze jeżeli takie zajęcia będą też otwarte dla szerszej publiczności, dla ludzi bardziej dojrzałych a aczkolwiek mało uświadomionych na temat swojego społeczeństwa.

Jeśli szukasz odpowiedzi na męczące Cię zagadnienia związane z tą tematyką, to kliknij tu i zobacz – z pewnością Cię to zaciekawi!

Ludzie notorycznie wierzą w mit, że na nic nie mają wpływu i nie ma sensu się angażować w życie publiczne i polityczne, dlatego że i tak w ten sposób się nic nie zmieni.

Jest to niezmiernie duży mit, każdy kto rozpocznie uczęszczać na zajęcia z działalności obywatelskiej albo zapisze się do jakiejś grupy albo stowarzyszenia, jaka frapuje się takimi sprawami, ekspresowo się o tym przekona. Mieszkańcy posiadają gigantyczny wpływ na to jak wygląda i zachowuje się ich otoczenie.

Wobec tego wskazane jest ciekawić się życiem obywatelskim i brać w nim nieustanny, aktywny udział. Działalność obywatelska to także udział w wyborach wszelkiego rodzaju, to mieszkańcy posiadają w tej kwestii najwięcej do powiedzenia, a nie każdy korzysta z takiej sposobności. A szkoda jako że być może dzięki temu, lepiej by nam się żyło w naszym dziennym otoczeniu.