Jak skutecznie dochodzić swoich praw w sieci? Krótki poradnik dla ludzi, którzy cenią własne prawa autorskie i nie chcą pozwolić na ich naruszanie

W obecnych czasach wiele osób zamieszcza swoją bardzo szeroko rozumianą twórczość w internecie. Jeżeli na przykład prowadzisz bloga, wówczas również zamieszczasz w sieci swoją twórczość – pewnie każdy z rozpoznawalnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zawłaszczy sobie jego zdjęcie czy tekst i przedstawił jako swoje.

Co można uczynić w takich sytuacjach?Niestety wciąż wiele osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej obowiązuje. W współczesnych czasach sporo osób uważa, że coś, co zostało umieszczone w internecie, staje się „niczyje| i można z tego dowolnie korzystać bez zgody, a w dodatku bez wiedzy autor. Oczywiście w żadnym wypadku tak nie jest – kiedy umieszczasz w sieci przykładowo zrobione przez siebie fotografie albo stworzone przez siebie teksty, masz prawo wtedy domagać się od wszystkich innych użytkowników sieci poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednakże, aby zawsze szanować również prawa autorskie innych osób – wszystko, co znalazło się w internecie, ma swoje autora. Nawet kiedy nie możesz go znaleźć, a chcesz koniecznie zamieścić dany tekst czy zdjęcie (zobacz fotografia nagrobkowa) na swojej stronie internetowej, wtedy powinieneś przynajmniej podać link do witryny internetowej, z której go zapożyczyłeś.

w pracy

Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli uda Ci się odnaleźć autora, wtedy bez wątpliwości powinieneś zapytać go o to, czy pozwala na użycie swojej twórczości, a na dodatek podpisać zdjęcie (adres tej strony) czy artykuł jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć gwarancję, że nie czeka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w internecie ma kłopot wiele ludzi. Świadczyć może o tym chociażby fakt, jak sporo razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Wiele osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie sposoby ochrony przed takimi naruszeniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się zaprzeczyć, że istnieje swojego rodzaju powszechne przyzwolenie na to, aby dowolnie korzystać z wszelkich treści zamieszczanych w sieci, jednakże nie znaczy to bynajmniej, że nie warto uświadamiać innych, że postępują źle. Jeśli publikujesz w internecie jakieś materiały, zawsze powinieneś na dodatek uświadamiać odbiorców Twoich treści, że są one pod ochroną prawną. Jeżeli tylko będziesz konsekwentny, bez wątpliwości w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował