Kim jest obecnie myśliwy? Jak wygląda dzisiaj jego praca?

Wokół postaci myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i niezgodnych z faktami informacji. Z jednej strony to zrozumiałe, jeśli jakiś człowiek zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na wszystkich myśliwych, z drugiej zaś strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to w zgodzie z prawem i etyką łowiecką. W tym istotnie pojmowaniu jest wrogiem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w środowisku myśliwych to człowiek bez zasad, taki pasożyt, który niszczy całe środowisko. Taka osoba robi wszystko po swojemu, ma gdzieś zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co robi, to tylko dla własnych korzyści.

Myśliwy zajmuje się łowiectwem. Jest to jeden z najstarszych sposobów zdobywania żywności. Obok zbieractwa to też bardzo stary sposób życia ludzkości. Co prawda, z czasem to zajęcie straciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt (www.alpaki.pl) a także uprawa roślin, jednakowoż pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów łowieckiej gospodarki. Warto mieć na uwadze, że zajęcie myśliwego przez wieki miało bliski związek z wojskowością. Początkowo te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W średniowieczu polowanie stało się formą rozrywki, ale również ćwiczeń rycerstwa, a w późniejszym okresie szlachty.

Jeśli zainteresował Cię niniejszy artykuł, to sprawdź informacje (https://bajkasklep.pl/pl/c/Dla-Kolekcjonerow/1262), które także są na ten temat. Zawsze dobrze jest znać więcej szczegółów.

/J]

Z zawodem myśliwego nierozerwalnie wiąże się wiele kategorii pojęciowych. Nie byłoby dobrego myśliwego bez wiernego myśliwskiego psa. Prawo łowieckie jest od regulowania każdej wątpliwości, jakie mogą się pojawić, a etyka i obyczaje łowieckie są bardzo mocno ugruntowane w tej społeczności. Ponadto istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

specyficzna gwara myśliwska i pyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy także o charakterystycznym myśliwskim stroju, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne elementy prawdziwego myśliwego.

Dzisiaj, łowiectwo nie jest zbyt popularne. Nie dość, że ma złą prasę, to dodatkowo po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, które zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, ale są to kluby dla naprawdę prawdziwych zapaleńców. Naturalnie jednakże istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, która jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, iż problem niezbyt wysokiej frekwencji w takich, jak i innych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli narasta. Teraz ludzie żyją w sieci, nie interesują ich za bardzo takie rozrywki. Zamiast wybrać się do lasu, aby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Możemy oczekiwać, że za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, gdyż na pewno zawsze będą ludzie, którzy chcą podtrzymywać tę tradycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *