Człowiek jako istota społeczna

Jesteśmy istotami społecznymi, co znaczy, że nie jesteśmy w stanie w pełni istnieć samodzielnie. Nie możemy polegać wyłącznie na sobie. Popatrzmy na codzienne funkcjonowanie. Jedna osoba zajmuje się pewną usługą po to, żeby inna osoba była w stanie z niej korzystać. Na bardziej filozoficznym poziomie można powiedzieć, że wzbogacamy się osobowościowo (lecz także cofamy w rozwoju) się dzięki innym osobom, że tego rodzaju relacja nas wzbogaca i kształtuje. Nie można być bowiem sobą, nie można poznać siebie jako człowieka bez kontaktu z innymi osobami.

Już słyszę głosy sprzeciwu twierdzące, że przecież istnieją na świecie ludzie samotni, którzy wybrali takie życie świadomie. Odsunęli się od świata, gdyż ponad wszystko cenią sobie samotność. Istotnie, takie coś ma miejsce, jednakowoż najczęściej jest jakaś przyczyna tego typu filozofii egzystowania.

Afiliacja

Autor: Ministerie van Buitenlandse Zaken
Źródło: http://www.flickr.com

Izolują się od innych osoby skrzywdzone, oszukane, zdradzone, tracące kogoś bliskiego, a także z problemami natury emocjonalnej. Co do krzywd nie ma wątpliwości – każdy z nas może poczuć, iż skoro ludzie są źli nie warto żyć w takim świecie.

Naturalną odpowiedzią jest znany w psychologii obronny mechanizm – ucieczka ze świata, gdzie relacje międzyludzkie to coś oczywistego. Niekiedy się jednakże zdarza, iż dana osoba chce wyjść ze swojej „jaskini”, lecz pewne problemy natury emocjonalnej mu na to nie pozwalają. Jednym z najbardziej poznanych problemów jest lęk społeczny czyli strach przed interakcjami z innymi osobami. Jeszcze bardziej okrutną chorobą jest agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią. Takie osoby po prostu boją się wyjść z domu, chociaż tak naprawdę tego potrzebują. Na szczęście istnieją sposoby lecznicze, ażeby i takie osoby powracały do społecznego życia. Więcej na stronie:

Na bardziej przyziemnej płaszczyźnie istnieją swego rodzaju mechanizmy, jakie regulują kooperację różnych ludzkich grup. Zresztą ciężko sobie wyobrazić, ażeby przykładowo w biznesie nie istniały mechanizmy budujące udaną współpracę. Tworzone są różnego rodzaju programy partnerskie lub afiliacje, które z powodzeniem współtworzą udaną współpracę pozwalającą na jeszcze lepsze wyniki i osiąganie ustalonych priorytetów.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Więc zapraszamy Cię – zajrzyj na nową stronę i dokonaj oceny (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikacja-wytw%C3%B3rc%C3%B3w-konstrukcji-metalowych-wed%C5%82ug-en-1090.html) naszych opisów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – pytaj!

Powszechną współpracę możemy zaobserwować już u najmłodszych dzieci. Choć są one najczęściej skupione na sobie (dziecięcy narcyzm), to jednocześnie pragną kontaktu z innymi dziećmi i są szczęśliwe mogąc się bawić z innymi. Współpracy możemy uczyć się od zwierząt i to nawet od tych na najniższym poziomie. Bo co może zrobić jedna mrówka lub jedna pszczoła? Bez swojego stada jest samotna i skazana na porażkę.