Co najlepiej pamiętać będąc twórcą – prawa autorskie

Współcześnie różnorodni artyści posiadają o wiele więcej pola do popisu, niż dawniej. Nie jedynie coraz więcej osób uczestniczy w odbiorze sztuki, słynne są najnowsze tajniki i środki przekazu, wśród jakich da się wybrać najodpowiedniejsze, ale nawet można korzystać z rozmaitych działań marketingowych dostępnych w internecie.

Jednak ma w posiadaniu to również drugą stronę medalu – współcześnie tak samo rozpowszechnione, jak skorzystanie z twórczości artystycznej, jest też zjawisko piractwa w internecie, z którym prawie każdy miał pośrednio lub bezpośrednio do czynienia. Może się wydawać, iż to zjawisko jest nie do uniknięcia, są jednak sposoby pozwalające co najmniej na duże jego ograniczenie. Nawet, kiedy konkretny artysta zostanie internetowo okradziony, ma on – oraz jego pośrednicy – prawo do bronienia się przed piractwem. W dwudziestym pierwszym wieku prawa autorskie pozwalają na pewną ochronę wartości kulturowych, i dlatego zdecydowanie dobrze z nich skorzystać.

Praca przy komputerze

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest mnóstwo rozmaitych sposób na ochronę swych praw autorskich – ogrom jednak zależy od medium, w jakich wytwarza poszczególny artysta. We wszystkich wypadkach można przykładowo zafascynować się organizacjami chroniącymi prawa twórców.

Czy posiadasz trudność ze znalezieniem ciekawych informacji na omawiany temat? Jeżeli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść, a zapewne się nie zawiedziesz.

W momencie, kiedy twórca jest fotografem, zdecydowanie powinny go zaciekawić prawa autorskie do zdjęć – da się dowiedzieć się o mnóstwa ciekawych kwestiach na ten temat i wiedzieć, czego powinno się unikać podpisując umowy, jaka z biegiem lat jest w stanie okazać się mało sprzyjająca. Nieocenione dla mnóstwa artystów jest też odpowiednie przestrzeganie prawa w internecie, nawet wtedy, kiedy zdjęcia są zamieszczane do użytku publicznego, lecz z rozmaitymi ograniczeniami – przykładowo da się zastrzec, iż nie są zaprojektowane do użytku komercyjnego. Dzięki temu początkujący oraz średnio doświadczeni fotografowie potrafią o wiele się wypromować, nie tracąc przy takim szans na zarabianie.

Autor

Elementarne pojęcie, jakie warto znać rozpoczynając zawód w branży artystycznej to podmiot prawa autorskiego – jest to prawne określenie na osobę tworzącą, które wiele razy jest w stanie się odnaleźć w umowie. Z pewnością należy mieć świadomość, iż przedmiotem ochrony prawnej jest nie jedynie dzieło sztuki istniejące w formie materialnej bądź cyfrowej (przykładowo malowidło, płyta z dziełami muzycznymi), lecz nawet rozmaite prace naukowe bądź techniczne – w tym chociażby projekty budynków, publikacje w prasie, , jak również aplikacje komputerowe.

Nie czekaj- przejdź do strony (http://www.adwokatchojka.pl/podzial-majatku-wspolnego.html), aby poznać uzupełniające informacje na prezentowany w wpisie temat. Czekamy na twoją recenzję!

Na pewno trzeba odróżnić autorskie prawa osobiste , jak również majątkowe – z reguły bywają mylone, a jest obecna między nimi trochę fundamentalnych różnic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *