Każdy chyba z nas miał w którymś momencie okazję zobaczyć ekipę energetycznego zakładu, która się zajmowała naprawianiem instalacji energetycznej

Podstawowym wyposażeniem pracy ekip energetycznych jest podnośnik koszowy, to znaczy ulokowany na wysięgniku kosz, do którego wchodzą pracownicy i następnie całość podnosi się na zadaną wysokość. W przypadku sprzętów elektrycznych podnośniki takie spełniać muszą rygorystyczne normy bezpieczeństwa, co oznacza że muszą być należycie odizolowane od pozostałych części maszyny.

podnośnik koszowy biały
Lecz tego typu podnośniki są stosowane przy większości prac na większej wysokości. Często stosują je firmy które się zajmują zielenią do opieki nad drzewami, wykorzystuje je również branża reklamowa czy remontowa. W zastosowaniach tego typu nie ma potrzeby izolowania kosza z platformą, co jest konieczne przy pracach energetycznych, niemniej mając w planach zakup albo wynajem podnośników należy zwrócić uwagę na ich należytą jakość. W związku z tym że praca (zobacz oferta pracy) najczęściej odbywa się na wysokości kilku metrów, to każdy podnośnik koszowy musi spełnić wymagane normy.

Na rynku dostępnych jest dużo modeli podnośników koszowych, a wybór najlepszego uzależniony jest od oczekiwań i preferencji kupujących (odnośnik). Dużą popularnością cały czas się cieszą modele teleskopowe, przegubowe i przegubowo-teleskopowe. Dwie pierwsze odmiany mają pewne ograniczenia jeżeli chodzi o zakres pracy, największą uniwersalność ma model ostatni, który umożliwia dotarcie w trudniej dostępne miejsca i precyzyjne umieszczenie platformy z koszem dokładnie w miejscu wykonywania prac. Tego typu podnośniki posiadają kilkunastometrowy zasięg, zależnie od swojej wielkości i rodzaju zastosowanego podwozia. Dość często używane są także podnośniki nożycowe, w ich przypadku podniesienie roboczej platformy odbywa się na zasadzie rozsuwania kilku złożonych części wysięgnika. Wszystkie podnośniki charakteryzuje szereg różnych parametrów które dokładnie określają, do czego można ich używać i jakie są ich warunki pracy. Planując zakup podnośnika w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, do jakiego rodzaju prac (zobacz jak zostać stewardessą) będzie on wykorzystywany, i dopiero po tym wybrać model posiadający najlepsze parametry.

Zobacz też – różne rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych.